Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Во тренд…

Следниот неработен ден се паѓа во петок- Ова се останатите празници во Македонија

Следните 2 неработни дена за православните христијани се петок, 26 април, но и понеделник 29 април кој е неработен за сите граѓани по повод Велигден. Ова се неработните денови во 2019. За сите граѓани на РМ 29 април (понеделник),…

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од 21.03.2019 (четврток) на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат…

Северна Кореја се повлекува од канцеларијата за врски со Јужна Кореја

Северна Кореја се повлече од меѓукорејската канцеларија за врски отворена минатата година со цел да се поттикне дијалогот и соработката меѓу двете Кореи, објави Би-би-си. Јужнокорејското министерство за обединување соопшти дека било…

СДСМ со јасна и прецизна порака: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем, велат од СДСМ. - Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како…

Летно сметање на времето: Стрелките на часовникот одат напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

Царовска: Со продолжениот закон за социјална заштита се воведува правична распределба на…

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на јавната расправа за предложениот Закон за социјална заштита која се одржа денеска во Собранието изјави дека законот е еден од трите законски регулативи од социјалната реформа со…

Договорот од Преспа носи резултати: И НАТО го призна Македонскиот јазик (Фото)

За прв пат и НАТО го именуваше македонскиот јазик согласно Преспанскиот договор,а нашата земја како Република Северна Македонија, со што акронимот FYROM е отфрлен во целост. Сето ова може да се види и на веб страницата на НАТО, а според…

Македонската војска како НАТО војска ќе учествува во вежба „Vigorous warrior 19“ во…

На денешната Владина седница министрите ја разгледаа и усвоија информацијата за учеството на Република Северна Македонија во доверителните фондови на НАТО во рамки на Иницијативата за градење и зајакнување на одбранбените и безбедносни…

Царината со голема заплена: Сакале да испаднат “генијалци”, но цариниците ги…

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија еден обид за криумчарење хероин и неколку обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани автомобил со бункер, автоделови, девизи и фалсификати. …

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството за внатрешни работи на Холандија потврди дека жртвите во нападот во Утрехт се од холандска…

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин Гроб, во село Матејче, утринава е локализиран, соопшти Министерството за внатрешни работи. Со пожарот беше зафатена нискотеблеста шума и сува трева, а…

Деветгодишно момче ја делеше заштедата на своите родители во соседството

Со торба полна со пари, момчето шеташе низ своето соседство во германскиот Бад Вилбел и ги делеше парите што ги зел од неговите родители, објави „Феникс“. Тој ѕвонел на вратата на своите соседи и им нудел банкноти од по 50 евра, тврдејќи…

Освен по промената на името, по што е позната Македонија во последно време?

Македонија во последно време, освен по промената на името, во светот е позната и по уметничките инсталации кои туристите може да ги сретнат насекаде. Фчерашни новости излегоа на терен и позборуваа со еден уметник чија инсталација го одзема…

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово, бидејќи, како што нагласи, половина свет смета дека границите се како до сега, а другата половина со тоа не се…

СДСМ: Напредокот на земјата се рефлектира и врз напредокот на економијата

Напредокот на земјава во последните 2 години, по децениското уназадување, и успехот во интегративниот процес кон ЕУ и НАТО позитивно влијае и врз економијата.Тоа го потврдува и рекордниот износ на странски инвестиции во 2018 година од 624,5…

Утре без струја повеќе делови на Скопје

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 09:00 до 14:00 часот корисниците од викендиците во с. Долна Матка. (Општина Сарај)…

Силјановска ниту денеска не го кажа својот став: Дали имаше обид за убиство на 27-ми…

И покрај јасните фотографии, видеа, сведоштва од црниот четврток кога актуелниот премиер Зоран Заев и пратениците на тогашната опозиција, заедно со новинарите и вработените беа нападнати и крвнички тепани од страна на насилниците кои…

Летно сметање на времето: Стрелките на часовникот одат напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

ВИДЕО: На комбе кое превезувало патници му излета тркало

Комбе кое превезувало патници остана без тркало среде булевар во Скопје и предизвика паника кај патниците, но и несигурност кај останатите учесници во сообраќајот кои се најдоа на лице место. На видеото кое се појави на фејсбук групата…

(Видео) Заев: Задоволство ми е да присуствувам на Виенскиот бал, особено поради неговиот…

Премиерот Зоран Заев синоќа со својата сопруга, Зорица Заева, присуствуваше на Виенскиот бал, којшто традиционално секоја година се одржува во Скопје. https://www.youtube.com/watch?v=i3qpzHCsEL4 Заев во своето обраќање изрази…