Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

Истражување покажа: Бојлерот е најопасниот електричен уред во куќата

Најопасниот електричен уред во домот е бојлерот. Иако, според инжинерската структура делува како едноставен уред, мал дефект може да предизвика проблем. Водата е полна со бигор, а тој е воедно најголемиот проблем кога во прашање е…

„Гугл хром“ ќе ги предупредува корисниците за сомнителни линкови

Ако досега ви се случувало погрешно да внесете УРЛ и да завршите на којзнае кое место на интернет, „Гугл хром“ набргу ќе ви испраќа предупредувања во таква ситуација и ќе ве пренасочува кон локацијата што сте имале намера да ја посетите.…

„Епл“ ја призна грешката, можно е прислушување преку „ајфон“

„Епл“ ја призна грешката во својот софтвер „Фејс тајм“ поради кој е овозможено краткотројно прислушување на корисниците, дури и ако не одговорат на упатениот повик, јавува Би-би-си. Компанијата соопшти дека измислила програма што ќе ја…

Се спојуваат Ватсап, Инстаграм и Фејсбук-месинџер

„Фејсбук“ ќе ги спојува услугите за испраќање и примање пораки на „Ватсап“, „Инстаграм“ и „Фејсбук-месинџер“ во една услуга. Ова би требало да се случи на почетокот на наредната година. Секоја апликација и натаму ќе постои самостојно и…

„Гугл“ воведува нов вештачки глас во својот сервисм кој ќе звучи како вистински

„Гугл“ веќе со години е глобален лидер на полето на паметните мобилни телефони и прелистувачи, а сега оваа компанија влегува на територијата на синтеза на гласот. Text-to-speech или текст во говор е опција што често се користи на Запад,…

„Епл“ ќе повлече спорни модели на Ајфон во Германија

Германскиот суд и` нареди на технолошката компанија „Ејпл“ да повлече одредени модели на Ајфон од тамошните пазари, поради кршење на патентни права на производителот на чипови „ Qualcomm“, пренесуваат британските медиуми. Според…

Меркел цел на хакери: Објавени нејзини податоци од кредитни картички, мејл и број на…

Германската канцеларка Ангела Меркел е меѓу германските политичари кои се погодени од големиот хакерски напад, во кој се објавени нивни лични податоци, вклучително и информации за кредитни картички и броеви на мобилни телефони. Бројот на…

Откриени патенти за три производи кои би можеле да го трансформираат „Епл“

Серија штотуку одобрени патенти откри дека „Епл“ размислува за развој на мултиплеер игра, апликација за групен превоз, па дури и за сопствена облека. Тоа се концепти кои се меѓу 43 патенти што добиле одобрување. Иако ваквите документи не…

Синото светло на паметните телефони може да доведе до слепило

Од појавата на паметните телефони и таблети и растот на нивната популарност се предупредува дека зрачењето на тие уреди има штетно влијание на луѓето. Истражувањето на оптичката активност, спроведено на Универзитетот Толедо во Шпанија,…

„Епл“ го намалува производството на ајфон модели поради слаба побарувачка

Брокерската куќа „City Research“ ја намали прогнозата за производство на ајфони за првиот квартал од 2019 година и речиси ги преполови очекувањата за најскапиот модел „XS Max“. Со тоа, „City Research“ се приклучи на низа други брокерски…

Истражување покажа: Бојлерот е најопасниот електричен уред во домот

Најопасниот електричен уред во домот е бојлерот. Иако, според инжинерската структура делува како едноставен уред, мал дефект може да предизвика проблем. Водата е полна со бигор, а тој е воедно најголемиот проблем кога во прашање е…

„Гугл транслејт“ автоматски преведува во машки род, од компанијата работат на решение за…

Компанијата „Гугл“ објави дека прави напори да ја поправи родовата нееднаквост во преведувачките апликации откако корисниците критикуваа дека „Гугл транслејт“ е програмиран автоматски да преведува во машки род. „Во текот на годината беа…

„Јутјуб“ укинува опција непопуларна за многу корисници на платформата

„Јутјуб“ конечно ја укинува Annotations, односно опцијата за текстуални пораки и прозорци во кои креаторите на содржини ги промовираа своите други видеоклипови и кои се појавуваа не само на крајот туку и во средината на видеото, всушност…

Уште една земја воведе забрана за „Хуавеј“ поради национална безбедност

Нов Зеланд е последна во низата земји кои го блокираа предлогот за користење на телекомуникациска опрема од кинескиот производител „Хуавеј“ поради загриженост околу националната безбедност, а врз основа на информациите за поврзаноста на…

(Видео) Дронови ќе ги заменат чистачите на прозорци на високите згради

Дроновите се сè повеќе присутни на работните места и го менуваат начинот на коj се извршуваат некои работи, а исто така им овозможуваат на компаниите да заштедат време, да ја зголемат безбедноста и да ги намалат трошоците. Новата идеја е…

Гледате порно филмови на мобилен телефон? – После ова нема да ви текне да го правите…

Ако спаѓате во групата која гледа „филмови за возрасни“ на својот мобилен телефон, можеби ќе ве изненади дека вашата навика не е тајна како што мислевте. „Гледањето порно филмови на мобилни телефони претставува многу поголема закана по…

Фејсбук падна: Не функционираше веб сервисот на најголемата социјална мрежа кај голем број…

Фејсбук одбива да се вчита за некои од неговите корисници. Наплив на проблеми беа пријавени во вторникот попладне околу 14 часот, бидејќи корисниците објавија дека не можат да ја вчитаат страницата на сите. Повеќе детали наскоро.

Словенија ќе лансира два сателита

Словенечката влада објави дека одобри почетни средства за првите два сателита проектирани во Словенија, кои треба да бидат лансирани во вселената во првата половина на следната година со ракетата „Вега“ на фирмата „Аријанеспејс“. Станува…

Светот досега не видел вакво нешто: Кинезите изградија вистинско чудо (Видео)

Мостот Хонг Конг - Зухаи се протега неверојатни 55 километри и ќе го намали времето на патување помеѓу овие градови од 4 часа на „само“ 45 минути. Снимките направени со дрон го прикажуваат новиот кинески мост официјално отворен неодамна,…

Дали Wi-Fi сигналот е штетен? Спроведениот експеримент открива загрижувачки податоци

Пет девојки од научното училиште Хјалеруп во Данска направиле експеримент со Wi-Fi сигнал – она што го откриле ги загрижило научниците. Девојките ставиле семе од зелена салата во 12 садови кои ги поделиле во 2 групи. И двете групи…