Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се работи за „насилство во врската“. На лице место уапсен е 43-годишен маж, кој е осомничен за нападот над…

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските медиуми. Меѓу жртвите има деца и жени. Според информациите, бомбаш самоубиец активирал експлозив за време на веселбата.…

Вонредна состојба на Далечниот исток на Русија поради поплавите

Вонредна состојба е прогласена во седум општини во регионот Приморск на Далечниот исток на Русија, поради поплавите предизвикани од обилните дождови, соопшти локалната управа. Во соопштението се наведува дека се поплавени 287 куќи, а…

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не…

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд Трамп, нема да добијат плата. „Си-Ен-Ен“, добила интерен меморандум во кој се вели дека оние…

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави „Сандеј Тајмс“ повикувајќи се на доверлив документ на британската Влада за ризиците од брегзит. Во извештајот, како што…

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во вредност од осум милијарди долари, соопштија неименувани американски официјални претставници.…

Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти Украинската служба за вонредни ситуации. Пожарот избувнал на вториот кат во хотелот „Токио Стар“. Во гаснењето на…

Децата затруени на брод во Хрватска се будат од кома

Здравјето на двете деца на возраст од пет и 14 години кои се затруја на брод во близина на Хвар е стабилно, па тие се исклучени од респиратори и дишат самостојно. После три дена, лекарите во сплитскиот Клинички центар започнале да ги…

Меркел планира средба со Џонсон во врска со брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел сака во блиска иднина да се сретне со британскиот премиер Борис Џонсон за да разговатаат за брегзит и други прашања од заеднички интерес, изјави денеска портпаролот на германската влада во Берлин.…

Захарова: САД и во минатото и денес крадат технологија од целиот свет

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на „Фејсбук“ ја коментираше изјавата на американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, дека Русија прави хиперсонични ракети засновани врз украдена…

Харадинај: Територијалните претензии на Србија го блокираа дијалогот

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, денеска преку „Твитер“ и одговори на српската премиерка Ана Брнабиќ, која рече дека косовските такси го оневозможиле дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесе агенцијата „Танјуг“.…

Место во авионот што треба да го бираат оние кои се плашат од турбуленции

Придружниот екипаж на патничките летови знае најмногу за авионите, а бидејќи меѓу нив има и такви кои не се срамат да откријат и по некоја тајна, сега и дефинитивно е потврдено кои места во авионот се најстабилни при турбуленции.…

Израелскиот „крал на дрогата“ им побегнал на Украинците при депортација

Амос Дов Силвер, основач на најголемата светска мрежа за продажба на дрога преку интернет, побегнал од киевскиот меѓународен аеродром „Бориспил“, пренесе агенцијата „Тасс“. Украинската национална полиција ја потврди ова информација.…

Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на 75-годишнината од победата во Втората…

Русија испрати покани до американскиот претседател Доналд Трамп, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и британскиот премиер Борис Џонсон да присуствуваат на прославата на Денот на победата во Втората светска војна, која следната година ќе се…

Братот на водачот на авганистанските талибанци убиен при експлозија во џамија

Братот на лидерот на авганистанските талибанци, Хаибатула Ахунџада, е едeн од најмалку петмината загинати во џамија во Кета, југозападен Пакистан, пренесува „Танјуг“. Според еден извор, загинал Хафиз Ахмадула, помладиот брат на…

Маж и жена од САД лажеле дека добиле бебе за да присвојат пари и подароци

Една двојка од Пенсилванија е обвинета дека лажирала раѓање и смрт на дете за да добие повеќе од 600 долари донации и подароци од пријателите и семејството. Државната полиција ги обвини Џефри и Кејси Ланг дека со измама украле и…

Иранскиот тенкер „Грејс 1“ го напушти Гибралтар

Ираниот танкер „Грејс 1“ го напушти Гибралтар, еден ден откако властите на оваа британска територија на југот од Пиринејскиот полуостров, одлучија да го ослободат. „Грејс 1“ беше запленет под сомнение дека пренесува сурова нафта за…

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија дека случајот на заразениот скопјанец бил лабораториски потврден во оваа здравствена…

Протести во Кашмир, Индија најавува ублажување на рестрикциите

Советот за безбедност на ОН денеска зад затворени врати на барање на Кина и Пакистан расправа за ситуацијата во Кашмир по одлуката на Индија да го укине автономниот статус за дел од тој проблематичен регион под нејзина контрола.…

Путин одликува двајца херои – пилотот и копилотот кои слетаа во поле и спасија 223 патници

Рускиот претседател Владимир Путин им ја додели титулата „Херој на Русија“ на двајцата пилоти на компанијата „Урал ерлајнс“, кои принудно слетаа во поле во предградие на Москва, спасувајќи ги животите на 223 патници. Останатите членови…