Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Спорт

Трагедија: Млад фудбалер почина на пат кон болница, откако му се слошило

Откако му се слошило и паднал на фудбалскиот терен на домашниот фудбалски шампион, габонскиот фудбалер Херман Цинга починал на пат кон болница. Не успеал обидот на лекарот да му помогне воен лекар со масажа на срцето, а животот…

Каратистите на Макпетрол најуспешни на државниот шампионат

Натпреварувачите од клубот Макпетрол освоија најмногу медали на Државното карате првенство за сениори-ки, во поединечна и во екипна конкуренција во дисциплините борби (кумите) и кати одржано викендот во Скопје. „Нафташите“ успеаја да…

Нова трагедија го потресе регионот: 19-годишен фудбалер се сруши на теренот и почина

Нова трагедија го потресе регионот откако младиот 19-годишен фудбалер Стефан Тодоровиќ почина на пријателски меч во Србија меѓу Слога и Јухор. Момчето ненадејно паднало на тревникот. Тодоровиќ давал знаци на живот, но за жал не…

Се самоуби ракометарот Новак Бошковиќ

Српскиот ракометар Новак Бошковиќ извршил самоубиство во семејниот дом во Црвенка. Според српските медиуми 29-годишниот Бошковиќ со пиштол си пукал во главата. Во моментот кога го извршил самоубиството, чии мотив дополнително ќе се…

Се самоуби легенда на југословенскиот ракомет

Поранешениот репрезентативец на ракометната селекција на Југославија, Горан Стојиќ бил пронајден мртов утрово во неговиот стан во Добој, а покрај него имало и пиштол, па најверојатно станува збор за самоубиство. Полицијата добила пријава…

Каратистите на Макпетрол успешно ја започнаа новата сезона со освоени 6 медали од…

Во Самобор, Хрватска се одржа 28-миот по ред карате турнир ,,ГРАНД ПРИ КРОАЦИЈА,,. На овој најмасовен европски турнир учествуваа 1611 каратисти од 24 држави од Европа и Светот, со свои национални репрезентации и 211 клубови.…

Тажна вест: Почина поранешниот фудбалер на „Вардар”

По кратко боледување, во 71-та година од животот почина Душан Шуица, некогашниот фудбалер на скопски Вардар. Шуица родум од Липјан,Косово, својата кариера ја започна во родното место, а преку Приштина и Раднички Крагуевац, во 1973-тата…

Тажна вест: Почина легендарниот фудбалер кој го памети цела Југославија

Во Белград денеска почина легендарниот фудбалер на Црвена Ѕвезда, Драгослав Шекуларац. Тој беше втора најголема ѕвезда по славниот Рајко Митиќ. Веројатно беше еден од најдобрите дриблери на Југославија. Бил постојан член на…

Начевски и Николов ќе судат на СП

Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) ги објави имињата на судиските двојки кои ќе ја делат правдата на претстојното Светско првенство, што од 11. до 29.јануари 2019 година ќе се одржи во Германија и Данска. ИХФ за ракометниот…

Незапаметена трагедија: Во хеликоптерот биле Вичаи, неговата ќерка и уште тројца

Иако британската полиција (несфатливо) уште не соопшти кој загина во трагичната хеликоптерска несреќа во Лестер, според извори од клубот, во хеликоптерот кој падна на паркинг кратко по крајот на мечот со Вест хем во неделата биле…

Шмајхел „прснал“ во плач, хелихоптерот паднал пред очи на Питер Шилтон

Брзо по несреќата, откако се сруши хеликоптерот на сопственикот на Лестер Сити, фудбалерите на клубот во сопственост на Вишаи Шривадханапрабха први дознаа што се случило. Голманот на „лисиците“, Данецот Каспер Шмајхел прв истрчал од…

Познатиот репрезентативец се сруши во спортското студио – итно е пренесен во…

Поранешниот англиски репрезентативец Глен Ходл е хоспитализиран и неговата здравствена состојба е критична. Ходл, на својот 61.роденден, колабирал во студиото на БТ Спорт. Телевизијата веднаш ја откажа емисијата во која требало да се…

Се урна хеликоптерот на сопственикот на Лестер (Видео)

Хеликптерот на сопственикот, на фудбалскиот клуб Лестер, се урнал на паркингот покрај стадионот, веднаш по завршувањето на натпреварот помеѓу Лестер и Вест Хем (1:1). Во моментов нема информации за несреќата. Полицијата потврди дека сите…

Од 1 јануари шест милиони евра за поддршка за спортот, најави Заев

Владата е силен поддржувач на спортот и ќе продолжиме и понатаму со сите политики на поддршка на спортот. Новините кои што ги разработуваме и кои треба да отпочнат да се применуваат од јануари 2019 година, е воведување на таканаречените…

Ненадејно почина познатиот спортист

Поранешниот јуниорски шампион на Вимблдон, Австралиецот Тод Рид, ненадејно починал на 34-годишна возраст. Рид, во 2002 година ја воодушеви тениската јавност кога победи на Вимблдон во јуниорска конкуренција. Му предвидуваа голема…

Општина Битола ги заврши подготовките за спектаклот

Општина Битола заедно со неколку компании помагатели, ги завршија сите подготовки во спортската сала „Боро Чурлевски“ пред престојниот натпревар на Македонската ракометна репрезентација со репрезентацијата на Турција. Деновиве заврши…

Халкбанк е нов официјален спонзор на Ракометната Федерација на Македонија

Вчера, во присуство на медиумите, спортските новинари и претставници на Ракометната Федерација на Македонија, во просториите на Бизнис-центарот на Халкбанк, и официјално беше потпишан договорот за годишно спонзорство помеѓу Халкбанк и РФМ.…

Почина легендарниот фудбалер на Реал Мадрид

Легендарниот фудбалер на Реал Мадрид, Фернандо Родригез Серена, почина денеска на 77 години, објави шпанскиот клуб. Серена играше за Реал од 1963 до 1968 година. Ќе остане запаметен по голот против Партизан во Брисел за победа од 2:1 со…

Типувач од Велес се офајди со 4.000 евра!

Со предвидување три гостински победи и голови во мечевите меѓу „Џенова“ и „Парма“, „Реус Депортиу“ и „Гранада“ и „Академика“ и „Есторил“ во неделата, типувач од Велес си обезбеди 247 пати поголема добивка од влогот, т.е. со 1.000 денари…

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД повторно на Европскиот Клупски Куп 2018, трета година по ред во…

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД, продолжува со настапите на Европскиот Клупски Куп, кој оваа година се одржува од 11 до 18.10.2018 година во Порто Карас, Грција. Во 2016 година ШК Алкалоид го освои Европскиот Клупски Куп и ја понесе титулата…