Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Мозаик

Животот во титова Југославија: Кога работникот беше вистински господин

Тогаш никој не прашуваше за националност, материјалниот статус не беше важен, а луѓето се ценеа по карактерните особини. Не биле ретки приказните за луѓето кои од работници стигнувале до директори на работни организации. Вработените…

Момче се согласило да умре: Со насмевка тргнало во смрт, а кога ќе сфатите за кого…

Пред многу години, додека работев како волонтер во болница, запознав девојче по име Лиза, кое боледуваше од една ретка болест. Единствена можност да оздрави беше со трансфузија да и даде крв нејзиниот петгодишен брат, кој на некој начин…

Немате среќа и успех? Еве во што е проблемот

Нашите стари верувале дека одредени работи носат среќа, односно несреќа во домот. Еве и што: - Не е добро да градите куќа на истото место каде била старата куќа. - Во куќата треба да се вселите за време на полна месечина, за куќата…

ИСПАД НА ЕДНА СПОНЗОРУША: „Сакам да заработуваш половина милион!“ – брзо следел…

Британски документарец кој може да се толкува како своевиден водич за спонзоруши за тоа како да „уловат“ богат маж, зборува за модерниот феномен според кој сиромашни жени вложуваат голем труд, време па и пари како би станале „материјал“ за…

Три хороскопски знаци на кои април ќе им донесе пари

Три хороскопски знаци во април ќе имаат големи прилики што се однесува до парите и работата. За овие три знаци следат убави вести, не ја пропуштајте шансата! БЛИЗНАЦИ Веќе на 1 април Близнаците ќе добијат налет на креативност така да…

Летно сметање на времето: Денот се зголемува, Часовникот оди напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

Сите го правиме ова: Зошто не смеете да заспиете со вклучен ТВ?

Многу луѓе имаат навика да заспиваат со вклучен телевизор и велат дека така полесно тонат во сон. Ако и вие сте дел од таа група, тогаш мора да знаете дека тоа ви го пореметува процесот на спиење и остава последици на вашето здравје.…

Никогаш не го ставајте мобилниот телефон под перница, додека спиете

Последните истражувања покажале дека осум до десет отсто од луѓето спијат со својот мобилен телефон под перница, пишува Naturalhealth. Др. Charles Czeisler тврди дека најголемиот проблем на мобилните телефони е нивната вештачка светлина…

Мајсторот правел свадба – околу 700 луѓе останале два дена без вода

Жителите на две села кај Бујановац, Србија, два дена останале без вода затоа што мајсторот од градскиот водовод се женел. До дефект на пумпата дошло додека траела свадбата, а од водоводот на Бујановац не испратиле друг мајстор. Прва ТВ…

Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете суво грозје

Сувото грозје е многу здраво за нашиот организам. Ова суво овошје е многу здраво и хранливо. Во продолжение погледнете неколку здравствени придовки ако го конзумирате секојдневно во умерени количини: - го чисти организмот - го чува…

Еве како да заспиете за само 1 минута

Др. Ендру Веил верува дека стресот од секојдневниот живот со помош на светлината од разни уреди го убиваат сонот и не претвораат во исцрпени зомбија. Ендру Веил, доктор школуван на Харвард, е заговорник на техниката на дишење 4-7-8 која…

Што треба да направите за да имате убав сон?

Спиењето без исклучок е една од работите пред која сите се немоќни. Од тие причини за послесно да заспиете ви препорачуваме две работи. Верувајте покрај тоа што лесно ќе спиете другиот ден ќе бидете свежи и подготвени да ги завршите…

Нема веќе несоница: Трик со кој ќе заспиете за две минути

Преморени сте и едвај чекате да легнете во кревет и да заспиете, но штом ја ставите главата на перница ве обземаат бројни мисли и сонот едноставно не доаѓа. Тогаш ја започнувате вечерната рутина тркалање по креветот во надеж дека ќе…

Каде се ќе се употребува новата национална придавка?

Со промената на името од Република Македонија во Република Северна Македонија, институциите на државата исто така го сменија името од македонски во национални. Фчерашни открива како таа придавка ќе се употребува и во секојдневните места…

Летно сметање на времето: Денот се зголемува, Часовникот оди напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

(Видео) Куче во автомобил му свири на својот сопственик

Видео со две кучиња е хит на социјалните мрежи, бидејќи едното од кучињата со свирка го повикува својот сопственик, кој во тој момент се наоѓал во пицерија. Како што пренесуваат медиумите, сопственикот излегол шокиран и збунет и помислил…

Лицата родени во овој знак секогаш имаат куп пари

Ако парите се важен фактор за задоволство во животот, тогаш овој знак е дефинитивно роден под среќна ѕвезда! Знаете и сами дека постојат луѓе кои секогаш имаат пари иако изгледа како да не се мачеле многу да стигнат до нив. Сите…

(видео) Еве како на денешните деца да им ја објасните некогашна Југославија

Веруваме дека на сите вас ви се случувало вашите деца или внуци да ве запрашаат што е тоа Југославија за која раскажувате и како сте се родиле во една земја а сега живеете во друга, а никогаш не сте се преселиле... Многу прашања, а дали…

Задолжително: За Прочка не заборавајте да го направите ова

Прочка е еден од празниците кои Православните Христијани во Македонија го прославуваат со различни традиции. Имено, суштината на празникот е да си простиме едни на други, па така помладиот бара прочка од постариот. Синот од таткото,…

Момче пронашло маченце со скршени нозе – Неговиот ќе ви го растопи срцето! (ВИДЕО)

Момче шетајќи покрај река забележало маченце кое не се движело. На мачката и биле скршени нозете, а имала и рани по целото тело. Без никакво размислување ја зграпчило мачката и ја однело дома. Момчето потоа се грижело за маченцето и…