Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Во игра биле милиони – МВР предмалку поднесе Кривична пријава за перење пари

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Н.Ш. (39) од Кичево, а поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело - “перење пари и други приноси од…

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се стави во коалиција со криминалот

Криминалниот картел на СДСМ ја зароби Република Македонија и ги узурпира правдата и институциите. Владеењето на СДСМ со државата во овие две години го одбележаа неуспеси, политички прогони, сиромаштија и неправди, соопшти ВМРО-ДМНЕ.…

СДСМ:На добар пат сме, најмалку пет показатели ја потврдуваат успешноста на економските…

Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ и напредокот во интеграцискиот процес позитивно влијаат врз економијата.Потврда за тоа се најмалку пет клучни економски параметри, соопшти СДСМ. Според партијата, бруто домашниот…

Истрага за скопјанец, на задното седиште на автомобилот криел марихуана

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за неовластена продажба на марихуана. На 23.03.2019 година, тој со автомобил ,,фоксваген пасат” кој не бил во негова сопственост, на…

Го фатиле во Арачиново – Скопјанец во притвор

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт против едно 20-годишно лице кое се товари за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични…

Летно сметање на времето: Денот се зголемува, Часовникот оди напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

Сончево и топло со температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Во ноќните часови облачноста ќе се зголемува. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 24 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со слаб…

Скандалозно видео на Јаулевски – во снимка објавени приватни фотографии од деца на…

Скандалозно видео на социјалните мрежи објави претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ, Јован Јаулевски, а во снимката се појавуваат фотографии кои се приватно поставени на социјалните мрежи, од деца на функционери. Снимката нема да ја…

МЗШВ: Унапредување на соработката со Египет во земјоделската област

Македонска делегација, предводена од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Каиро, Египет, имале работен состанок со министерот за земјоделство на Египет, Ез ел-дин Омар Абу Стеит, соопшти МЗШВ.…

ВМРО-ДПМНЕ: Додека младите се селат, децата на функционерите одат на луксузни одмори

Јавноста гледа во каков луксуз и привилегии уживаат децата на функционерите на власта, а како едвај крај со крај врзуваат останатите граѓани и млади во Република Македонија, реагира ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на Александар…

Во двор и нива во битолско пронајдени неексплодирани гранати од Првата светска војна

Вчера две лица на две различни локации во битолско пронашле неекслодирани гранати од Првата светска војна, соопшти МВР. Маж од селото Лажел, пријавил дека во дворот од неговата куќа пронашол стара артилериска граната со калибар 75…

Изгаснат пожарот што беснееше кај Манастирец

Пожарот кој вчера во 13 часот изби во атарот на селото Манастирец на место викано Солинари во правец кон место викано Љубаш, утрово бил целосно локализиран, соопшти МВР. Во гаснењето на пожарот биле ангажирани ШС Бор Кавадарци,…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со успесите на полицијата

ВМРО-ДПМНЕ нема идеја и не може да се помири со успесите на полицијата, па од објавени информации во Билтенот на МВР се обидува да манипулира, реагира СДСМ по изјавата на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат…

Охриѓани се степале оти не можеле да се договорат кој има првенство на минување

Вчера во Охрид дошло до физичка пресметка помеѓу двајца охриѓани, од кои едниот на 40, а вториот на 47-годишна возраст. Како што соопшти МВР, двајцата се степале поради недоразбирање за отстапување на првенство на минување со…

Адеми: Македонската заедница во Хрватска важна алка за градење на соработката

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на неговата посета на Хрватска, се сретна со Заедницата на Македонците во Хрватска. Министерот Адеми ги информираше присутните за веќе усвоената национална стратегија за…

Зоран Заев објави моќно видео на социјалните мрежи – Еве зошто не им е сеедно на…

- Во нашата земја многу генерации напорно работеа на остварувањето на оваа наша историска цел и достигнување. Процесите што ги поминавме не беа лесни, но беа исклучително важни за иднината на нашата земја. Нашето членство во НАТО…

Страшна сообраќајка на патот Гостивар – Кичево, повеќе повредени во директниот судир

Во тешката сообраќајка која што се случила попладнево на магистралата Гостивар Кичево, околу 13 часот и 30 минути, има шест повредени. Според информациите во сообраќајката учествувале Бе-ем-ве со гостиварски таблички и тетовски "пасат",…

Социјалдемократите со жесток одговор на црната и валкана кампања од опозицијата

Заглавени во сопствената безидејност Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку Унијата на млади сили спроведуваат ниска и неморална кампања. Злоупотребуват приватност, ги вмешуваат децата и семејствата на политичари, рече Александар Димитриевиќ…

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги казните за 27-ми април, каде вкупната затворска казна за 16 лица изнесува 211 години.…

СДСМ: Борбата против криумчарењето на мигранти дава резултати

Ефикасноста на институциите дава резултати, трикратно е зголемено спречувањето на криумчарење мигранти, велат од владејачката СДСМ, утрово преку соопштение. „Посветеноста на институциите во борбата против криумчарење мигранти дава…