Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

„На своја кожа“: Перформанс за трговијата со луѓе во сабота во МКЦ

На 18 мај (сабота) со почеток од 20 часот во Џебното кино на МКЦ ќе се одржи изведба на перформансот насловен „На своја кожа“. Перформансот е по сценарио и режија на Александар Арсовски, а во него учествуваат Сандра Танчева, Кире Ацевски…

Ноќ на литературата во Културно-информативниот центар во Софија

Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија, на Осмата европска ноќ на литературата – 2019, што ќе се одржи на 15 мај, од 18 до 22 часот, на различни места („гнезда“) низ Софија, ќе се претставува во…

Премиера на комедијата „Мој термин“ во МНТ

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена утре во 20 часот, на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е поставена по мотивите на филмското остварување „TOC…

„Риголето“ в сабота на Мајските оперски вечери

Бисерот на оперската уметност „Риголето“ ќе биде изведен в сабота, 18 мај, со почеток во 20 часот во Националната опера и балет како дел од 47. Мајски оперски вечери. „Риголето“ на Џузепе Верди е драма на човечкиот живот која јасно,…

Премиера на „Злосторството на 21 век“ во Велешкиот театар

На големата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, в четврток, 16 мај, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин.…

Наскоро шестиот скопски фестивал 2019

Под мотото „Скопје цвета“, на 18 и на 19 мај 2019 година (сабота и недела) во вториот дел од Градскиот парк ќе се одржи шестиот Скопски цветен фестивал. Фестивалот ќе почне на 18 мај во 11:30 часот, со цветно дефиле со деца од…

„Бајки од Македонија за цела година“ – нови волшебни приказни за љубителите на…

Најмладите љубители на безвременските приказни во кои сѐ е можно, но и возрaсните кои веруваат во моќта на имагинацијата, отсега имаат нови приказни, по една за секоја недела. Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ - „Браво…

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Кански филмски фестивал 2019

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија и оваа година ќе присуствува на Кански филмски фестивал, чие 72 издание свечено ќе започне утре, 14 мај, и ќе трае до 25 мај. На свеченото отварање ќе биде прикажан филмот „Смртта не умира“…

Изложба „Ана Франк – историја за денес“ во Струга

На 14.5.2019 година, со почеток од 17 часот, свечено ќе биде отворена патувачката изложба „Ана Франк – историја за денес“, во просториите на Меѓународниот универзитет „Струга“ во Струга. Изложбата е составена од триесет и девет изложбени…

Шести Скопски цветен фестивал на 18 и 19 мај

Шестиот Скопски цветен фестивал, под покровителство на Град Скопје, а во организација на ЈП „Паркови и зеленило“, ќе се одржи на 18 и 19 мај во Градскиот парк во Скопје на почетокот на вториот дел, под мотото „Скопје цвета“. Фестивалот ќе…

Филозофски филмски фестивал – деветта одисеја, епизода два

Вториот ден од 9. Филозофски Филмски Фестивал (ФФФ) на вљубениците на седмата уметност и најопштата наука (филозофијата) им понуди три уникатни доживувања. Во терминот за Ревијалната програма филм-философија (18:30) беше прикажана…

Во спомен-домот на Блаже Конески во Небрегово промовирана книгата „Погледи во минатото“ од…

Делегација од Општина Прилеп и Советот, предводена од градоначалникот Илија Јованоски, од основното училиште „Блаже Конески“, денеска положија свежо свеќе и се поклонија пред спомен-плочата во домот на основоположникот на современиот…

(Видео) Анѓушев ги отвори Мајските оперски вечери: Oбично зборувам за економија, но…

Со осврт на значењето на уметноста и влијанието што културата и сензибилитетот на времето го имаат врз нашето секојдневие, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, ги отвори 47. Мајски оперски вечери.…

Деветтиот филозофски филмски фестивал отворен со „Небото над Берлин“

Вчеравечер во Кинотеката на Северна Македонија со култниот „Небо над Берлин“ свечено беше отворен 9. Филозофски филмски фестивал. На почетокот публиката во Кинотеката го слушна и виде маестралниот медитативен аудиовизуелен перформанс на…

Концерт на АКУД „Мирче Ацев“ во АРМ по повод 70 години постоење

Aкадемското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ на 20-ти мај во Домот на АРМ ќе одржи целовечерен свечен концерт, по повод одбележувањето на 70-годишнината од своето постоење. На концертот ќе настапат фолклорниот и хорскиот ансамбл…

Промоција на „Педесет години во Драмски… и клоцата во…“ на Коле Ангеловски

Денеска, со почеток во 19 часот, во бифето на Драмски театар – Скопје ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во…“ на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер, сценарист,…

Конкурс за најдобра песна на ,,Празник на липите”

Во пресрет на одржувањето на традиционалната поетска манифестација „Празник на липите“, Друштвото на писатели на Македонија распишува награден конкурс за најдобра необјавена песна што ќе биде прочитана на манифестацијата. Поетските дела не…

Со манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце – симбол на Христовото…

Во 13-та по ред манифестација „Подарете книга за велигденско јајце – симбол на Христовото воскресение“ што традиционално на Величетврток, во пресрет на големиот христијански празник Валигден, се одржа во Домот на култура „Илинден“ во…

Во МНТ подготовки за претставата #ТикTак во режија на Синиша Евтимов

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер Висенте Виљануева, а со адаптација…

„Начисто полудев. Ги погледнав броевите и тие се совпаѓаа. Срцето почна силно да ми чука,…

Во во Дебармаало, во малото паркче спроти „Наџак“ и „Идадија“ во сабота на 27 април со почеток во 12.00 часот ќе се одржи мала церемонија со садење на дрво во чест на Горан Стефановски, проекција на негови фотографии, интервјуа, предавања,…