Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Лимон колач со јогурт и суво грозје: Вкус кој освојува!

Вкусен и мек колач за кој се бара парче повеќе... Состојки: 4 јајца 100 гр шеќер 1 чаша од 200 гр брашно 1 чаша гриз кора од лимон 150 гр суво грозје 100 мл масло 200 мл јогурт 1/2 прашок за печиво ванилин шеќер шеќер во…

Браза подготовка, без печење: Чизкејк со бело чоколадо и малини (видео)

Ова ќе биде еден од највкусните чизкејк десерти кои некогаш сте ги пробале. Облиците од срца на врвот го прават идеален за заљубени, но совршен е и за било кој друг гостин, како и за домашните. Бидејќи се користи бело чоколадо, не…

Слатка пита со јагоди

Рецепт за слатка пита со јагоди. Постапката е иста и со вишни и малини... Состојки за тесто: 2 јајца 2 кесички ванилин шеќер 350 гр брашно 100 гр шеќер 180 гр путер или маргарин прстофат сол 1/2 кесичка прашок за печиво…

Можете да јадете во неограничени количини – оваа намирница подмладува, не дебелее и…

Доматот е семоќна намирница за која не сте знаеле многу... Доматот, зеленчук кој всушност е овошје, е богат со разни нутриенти, а може да се јаде и подготвува на повеќе начини. Оваа намирница е многу лековитa и поради ниската…

Плетена штрудла со нутела

Една преубава штрудла, мека и сочна, се подготвува за миг! Состојки: 400-500 гр брашно 2 јајца (едно за премачкување) 1,5 дл млеко 20 гр квасец 100 гр маргарин 1 лажица шеќер прстофат сол 200 гр нутела или некој друг крем…

Најздравиот десерт: Кокос топчиња од само 2 состојки!

Веројатно секој кој сака слатки се грижи за вишокот килограми, поради шеќерот во сите десерти. Поради тоа ви донесуваме рецепт за најздравите кокос топчиња кои можете да ги јадете без грижа на совеста. Состојки: 50 гр кокос 1 банана…

ИДЕАЛНА САЛАТА: Туна со тестенини и пченка

Подгответе вкусна и хранлива салата, која ќе ве освои со својот вкус! Состојки: 200 гр интегрални тестенини 1 конзерва туна во парчиња 150 гр пченка 2 струка млад кромид 100-150 гр посен мајонез 1 лажичка сол 1/2 лажичка бибер…

БРЗО И МНОГУ ВКУСНО: Пилешки гради во сос од кромид

Ова вкусно јадење можете да го послужите со варен компир... Состојки: 2 парчиња пилешки гради 2 главици кромид 4 лажици доматен сок сол бибер сув зачин масло магдонос вода Начин на подготовка: Исечете ги пилешките гради на…

РЕЦЕПТ: Мусака од модар патлиџан (ВИДЕО)

И нема рамна, оваа мусака е една од најдобрите, има изглед, вкус, сочност, богато е филувана... Состојки: 3 поховани модри патлиџани 1 главица кромид 2 чешниња лук 500 гр мелено месо 2 лажици кечап 200 гр интегрален ориз веза…

Брзо и лесно: Вкусен и кремаст тирамису мус

Израдувајте ги домашните и гостите со овој едноставен, а вкусен десерт. Десертот после вечера или ручек не мора да биде секогаш во вид на торта или колач. Испробајте го овој рецепт за тирамису мус во чаша. Состојки: 1,5 лажичка…

Цезар салата со сланина

Ова е една од многубројните варијанти на оваа салата, која од оригиналот се разликува по додадената сланина. Состојки: 100 гр чадена сланина Пекабеско 2 парчиња тост леб 2-3 чешниња лук 1 голема главица крцкава зелена салата 100…

Ставила малини во калап за мафини и додала 2 состојки: Овој десерт јадете го колку сакате!…

Не само што брзо и лесно се прават, туку овие мафини се и многу вкусни и што е уште поважно - здрави! Состојки: малини 2 банани 4 јајца Начин на подготовка: Изгмечете две банани, потоа во нив додајте и разматете 4…

Кремасти тестенини од само три состојки!

За да добиете кремасто јадење со тестенини не ви треба сирење или некој друг млечен производ. Истиот ефект можете да го постигнете и со индиски ореви. Состојки: 400 гр тестенини 400 мл доматен сос 200 гр индиски ореви сол бибер…

Превртен колач со праски и ореви

Рецепт за брз и лесен колач од праски или кајсии во одлична комбинација со исечкани ореви. Уживајте во уште еден одличен десерт! Состојки: 4-5 зрели праски 3 јајца 150 гр путер или маргарин 8 лажици шеќер 3 лажици масло 14 лажици…

Топчиња од стар леб – подгответе го НАЈБРЗИОТ ДОРУЧЕК!

Веќе никогаш нема да фрлате стар леб... Состојки: 250 гр стар леб 80 гр путер 1 главица кромид 60 гр брашно 2 јајца сол магдонос Начин на подготовка: Кромидот продинстајте го на масло, потоа додајте ги сите состојки и добро…

„ТЕТА ВЕГЕТА“: Жената која го измисли најпопуларниот југословенски зачин

Професорката Злата Бартл поголем дел од животот била позната како „тета Вегета“. Таа е родена во Долац кај Травник 1920 година, а израснала во Сараево. Се претпоставува дека е заслужна за изумот Вегета - најпопуларниот југословенски зачин.…

Бабин рецепт за крем-чорба од зеленчук!

Има ли нешто повкусно од бабина чорба? СОСТОЈКИ: 1/2 главица црн лук 3-4 чешни бел лук праз парче корен од целер малку магдонос неколку брокули карфиол 2-3 прокељ 1-2 моркови малку пашканат 1 пиперка 2 лажици кисела павлака…

Ставил кашкавал во топчиња месо (видео)

Топчињата месо се многу едноставни за подготовка, но ако ви здосади секогаш да го повторувате истиот рецепт, ако сте подготвени за нешто ново, ова видео е за вас. Не само што е едноставен, ова е еден од највкусните рецепти кои може да ги…

4 работи кои морате да ги додадете во доручекот и килограмите ќе почнат да се топат

Здравиот доручек е сјајна работа - поради него се слабее, подолго сте сити и благодарение на здравиот доручек сте полни со енергија. Но, тоа важи ако знаете што јадете! Додајте протеини Кога стомакот ви е празен, произведува грелин,…

Гравче тавче за Бaдниковата вечера – Еве и рецепт

Бадниково гравче тавче - Рецепт: 750г. грав; две главици кромид (црвен); масло (гравот треба обилно да биде залиен); црвена пиперки ; малку сол Начин на подготовка Белиот грав ставете го да се свари во водата. Исцедете го од првата…