Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Над 200.000 луѓе од Балканот минатата година се иселиле во ЕУ

Од Западен Балкан во земјите од ЕУ само минатата година се доселиле 228.000 луѓе, покажуваат податоците на „Евростат“. Од Србија во земјите на ЕУ отишле 51.000 луѓе, но сепак најмногу иселеници има од Албанија – 62.000 и БиХ – 53.500,…

ССМ: За основните трошоци на четиричлено семејство му се потребни 530 евра

На едно четиричлено семејство за да ги задоволи основните животни трошоци, во јули годинава, му биле потребни во просек 531 евро, покажуваат податоците за минималната кошничка кои ги подготвува месечно Сојузот на синдикати на Македонија –…

Кинеските дигитални пари наскоро во оптек

Кинеската национална банка објави дека нејзините виртуелни пари наскоро би можеле да се најдат во оптек. Кинеските дигитални пари – ChinaCoin нема да бидат класична криптовалута бидејќи ги разви Кинеската национална банка со поддршка на…

Работите во Македонија, не да се тргнати на подобро, туку земаат и залет: Бројот на…

Најпосетени во јуни годинава биле езерските места, каде престојувале 50.939 туристи, по што следи главниот град со 41.578, па планинските места со 5.604 и бањите со 2.392 посетители. Најмногу странски туристри имало од Турција, Полска,…

Драстично поевтинува бензинот и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 3,00 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 05.08.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, додека…

Нова цена на бензинот и дизелот во Македонија

Дизелот поскап за половина денар, бензините со непроменета цена. Ова е одлуката на Регулаторната комисија за енергетика неделава. ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 69,50 ден/лит, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 71,50 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)…

МЗШВ: Со користење на семенски материјал и искористување на субвенциите може да се…

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, денеска беа во посета на селото Гермијан. Оваа посета…

Твитер споделувал податоци на корисниците со огласувачи без нивна согласност

Твитер споделувал податоци на своите корисници со огласувачи без нивна согласност. Како што соопшти социјалната мрежа, забележани биле проблеми во кои изборот на поставките на корисниците можеби не функционирал како што било предвидено.…

УЈП тресеше објекти низ Тетово, Гостивар, Дебар, Велес и Скопје – Се проверува дали…

УЈП постапува по пријава на граѓани на отворената телефонска линија 198. Во моменов се спроведуваат контроли во повеќе објекти на територијата на Скопје, Тетово, Гостивар, Велес и Дебар. Граѓаните пријавиле неиздавање фискални сметки…

Ќе се разгледува барањето за забрана за чување свињи во селските домаќинства

Да се најде законско решение за воведување забрана за чување свињи на одгледувалишта кои немаат воспоставено соодветни биосигурносни мерки со цел спречување на појава и ширење болести кај животните, вклучително и на африканската свинска…

Пораст на трошоците за живот во јули

Државниот завод за статистика објави дека трошоците на живот во јули бележат раст од 0,8 отсто во однос на јули минатата година, а цените на мало 0,7 отсто. Пораст на индексот на трошоците на животот во јули 2019 година, во споредба со…

Романците воведуваат данок на сокови за да го спречат дебелеењето на луѓето

Романија во вторникот објави дека планира да воведе данок на слатките безалкохолни пијалаци во борбата против дебелината, следејќи ги постапките на другите европски земји „Овој данок е насочен кон обесхрабрување на потрошувачката на…

ЕБОР го зголемува финансирањето на еколошки проекти во земјава

ЕБОР ги поттикнува инвестициите во зелена енергија во Северна Македонија со нови 4 милиони евра наменети за Охридска банка АД Скопје. Средствата ќе поддржуваат подобрување на енергетската ефикасност на резиденцијалните згради, ќе помогнат…

Австралиска фирма почна да работи само 4 дена во неделата и резултатите ги изненадија…

Фирма во Австралија воведе три слободни дена во неделата и веќе по еден месец забележала големи промени. Медиумската агенција „Верса“ од Мелбурн стигна во светските медиуми поради продолжувањето на одморот во секоја недела, а…

Заев со добра вест: Државата ни е на добар пат

Учеството на извозот на стоки во БДП од 2012 година е зголемен за 50 проценти. Нашата држава е на добар пат, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил. -Извозот на стоки во 2012 година учествувал во Бруто домашниот производ во…

„Мајкрософт“, „Епл“, „Амазон“, „Алфабет“ и „Фејсбук“ за еден ден изгубиле 162 милијарди…

Водечките американски технолошки компании изгубиле 162 милијарди долари на вчерашното тргување на „Волстрит“, при што најголема загуба имал „Епл“. Тоа било најдраматичен пад на американските индекси во оваа година. „Мајкрософт“,…

Ќе се делат по 3000 евра за набавка на ново или старо еколошко возило – Владата на…

По 3000 евра субвенција ќе биде доделена на заинтересираните граѓани кои би купиле ново или старо возило кое ги исполнува еколошките стандарди, Според мерката граѓаните кои би го оставиле старото возило и би го исклучиле од употреба, би…

Нови цени на горивата од понеделник

Регулаторната комисија за енергетика треба утре напладне да ги соопшти новите цени на горивата, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените останаа непроменети, односно Бензин супер 98 се продава и понатаму за 71,50 денари литар,…

Инвеститорите вложуваат уште 500 милиони евра во Порто Монтенегро

Во проектот наутичка населба и марина Порто Монтенегро досега се инвестирани повеќе од 560 милиони евра. Данило Калезиќ, менаџер за односи со јавноста на Порто Монтенегро, проценува дека ќе бидат инвестирани уште 500 милиони евра во…

Рекорден пад на продажбата на пиво во Германија

Продажбата на пиво во Германија падна на 4,6 милијарди литри во првата половина од годинава, што е рекордна бројка, соопшти денес Федералниот завод за статистика. Производителите на пиво веруваат дека падот на продажбата од 2,7 проценти…