Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Николовски: Преземаме мерки за заштита на пчелите и развој на пчеларството

Во пресрет на Меѓународниот ден на пчелите, 20 Мај, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерката за земјоделство, шумарство и прехрана на Република Словенија Александра Пивец, амбасадорот…

Архитект вложи 37 милиони долари за да одгледува банани во Исланд

Исландски архитект одлучи да го искористи изобилството на геотермална енергија што неговата земја го има и за 37 милиони долари планира да одгледува егзотично овошје. Бидејќи зимата на Исланд трае девет месеци, жителите на оваа островска…

Вицепремиерот Анѓушев на „Македонски енергетски форум 2019“: Владата активно работи на…

Енергетската транзиција не е само тренд, таа претставува реалност и потреба, а секоја земја поединечно, но и сите земји од регионот заедно треба да спроведуваат активности во насока на побрза реализација за истата, во интерес на…

Кафе 180, Пиво 300 денари: Драстично зголемени цените на грчките омилени летувалишта

Иако цените останаа повеќе или помалку исти како минатата година, цените на кафето и пијалаците се во просек за околу 1 евро повисоки отколку во 2017 година, според српски „Телеграф“. Во Олимпискиот регион половина литар домашно грчко…

Пет големи банки ќе платат казна од 1 милијарда евра

Европската комисија (ЕК) објави денеска дека казнила пет банки со 1,07 милијарди евра за учество во картели, пренесува „Спутник“. „Во две спогодбени одлуки, Европската комисија казни пет банки за учество во два картели на девизниот пазар…

Словенечко вино од македонско црвено грозје: Пуклавец – нова винарска визба…

Словенечката винарија Пуклавец отвора „бутик“ винарска визба во Неготино. Со оваа вредна инвестиција Пуклавец го проширува својот асортиман со производството на црвени вина од македонско грозје. Вината што ќе се произведуваат во…

СДСМ: Се нивелираат платите во областа на културата, 2.899 вработени добиваат повисоки…

Владата предводена од СДСМ продолжува со вистинска грижа и обезбедување повисоки плати за сите граѓани.Со одлука на Владата за нивелација на платите на вработените во институциите од областа на културата, 2.899 лица вработени во културата…

Народна банка: Поволни поместувања во економијата

Монетарната поставеност соодветна на постојните економски и финансиски услови, а економските фундаменти се здрави и без присуство на нерамнотежи во економијата, заклучи Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на…

„Кликни си, купи си“ – Производите на Лакалут, Алгасан и Доктор Тајс отсега достапни за…

Натусана Македонија, компанијата партнер на врвните германски брендови Лакалут, Доктор Тајс,  Алгасан и Pharmateiss Cosmetics лансираше своја онлајн продавница, преку која, овие познати брендови станаа достапни во македонските домови со…

Одредени брендови на цигари поскапеа за 10 денари

Дел од брендовите на цигари кои се продаваат низ Македонија поскапеа за 5 - 10 денари. Информацијата за поскапувањето на цигарите ја потврдија и повеќе трговци, сопственици на трафики, информира порталот 24инфо.мк.

Ерсте Банк предвидува забрзан раст во Македонија, откако беше ставен крај на политичката…

По речиси окончувањето на речиси три деценискиот спор на Северна Македонија со Грција околу името на земјата, нашава земја може да очекува период на забрзан раст на среден рок, поттикнат од крајот на политичката неизвесност, потрошувачката…

Која и колкава е винаријата што се проширува во Македонија

Во сончевите предели на Неготино, во близина на селото Долни Дисан од неодамна работи нова винарија. Лозовите насади веќе неколку години жедно растат и созреваат до вистинската модро црвена боја, бојата на интензивното црвено вино…

Анѓушев: Факторингот како механизам мора да се искористи, имаме сериозен проблем со…

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и заменик-министерката за финансии, Ширет Елези, при отворањето на Регионалната конференцијата за факторинг ги истакнаа можностите и поволностите што оваа услуга ги нуди за…

УЈП објави листа со имиња и презимиња на должници: Проверете дали сте во неа

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави петтата Листа на должници за долгови доспеани до 31.01.2019 и неплатени до 30.04.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжителни социјално…

Лани во ИТ секторот во ЕУ биле вработени 8,9 милиони луѓе од кои повеќето мажи

Околу 8,9 милиони луѓе во Европската Унија биле вработени во ИТ секторот во 2018 година, покажуваат податоците на Евростат. Во оваа професија мажите биле доминантни. Од вкупниот број вработени во овој сектор 17 отсто биле жени, што е околу…

Најмоќниот ланец на бензински Макпетрол ги објави цените – Ова се новите цени на…

„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност дека, по настапувањето на периодот во кој „Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ)“ не донесе одлука за определување на највисоките цени на одделни…

Остар пад на дефицитот на тековната сметка на Турција во март

Дефицитот на тековната сметка на Турција во март се намали за речиси една десетина од минусот забележан во истиот месец минатата година, бидејќи забрзаниот пад на лирата и намалувањето на потрошувачката продолжија да го ограничуваат увозот.…

СДСМ: Растат платите и пензиите, обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните

Со зголемување на минималната плата на 12.000 денари, над 90.000 работници во сите стопански гранки добиваат повисоки плати. Од април оваа година минималната плата се усогласува согласно со Законот за минимална плата и изнесува 12.507…

Аирлија зелена нафта: Драстично пониска цена на дизелот за земјоделците

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска на електронскиот систем за јавни набавки на Бирото за јавни набавки го објави тендерот за набавка на гориво за земјоделска механизација. Оваа јавна набавка е…

РКЕ најави голема измена: Нова цена на бензинот и дизелот

РКЕ - Регулаторна Комисијата за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија денеска ќе одржи подготвителна седница. На подготвителната седница на РКЕ ќе се разгледува Предлог-текст на правила за пазар на природен гас.…