Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Снегот доаѓа кон Македонија: Страшно снежно невреме во регионот – серија несреќи и…

Поради силниот снег што утрово ја зафати Словенија, дојде до голем број застои и несреќи во сообраќајот што се одвива забавено. На некои делници неопходна е и употреба на синџири за гумите на возилата. Полицијата на делови од патиштата…

Вонредна прогноза на УХМР: Циклон над Македонија – дожд, силен ветер и можно невреме…

Дожд и ветер во пониските предели и снег на планините, најавува УХМР за претстојниот викенд во Македонија. Утре ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни во вечерните и ноќните часови. Пообилни врнежите ќе бидат во…

Петмина мртви при судир на воени хеликоптери во Франција

Два воени хеликоптера се судрија во јужна Франција, во близина на Сен Тропе. Во несреќата загинале најмалку пет лица, јавија светските медиуми. Според информациите, се судриле два хеликоптера за обуката на војници кај езерото Карсе.…

Советот за етика во медиумите го осуди инцидентот во МНР

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува однесувањето на претставникот на МНР, кој на вчерашната прес-конференција на посредникот Метју Нимиц се обидел да го спречи новинарот на „ТВ 21“, Фуркан Салиу, да постави…

Артан Груби на Молитвен појадок во Вашингтон со Доналд Трамп

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, кој воедно е и претседател на групата за соработка со Конгресот на САД, од 6 до 11 февруари ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Од прес-службата на…

Мицкоски се сретна со тројца европратеници и се пожали на политички прогон во земјата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со европратениците од групата на прогресивната алијанса на социјалистите и демократите во Европскиот парламент, Виктор Боштинару, Тања Фајон и Тонино Пицула. На средбата се…

(Видео) Русија одбележува 75 години од битката пресвртница во Втората светска војна

Русија денес ја одбележува 75-годишнината од победата на советските сили во битката кај Сталинград, која важи за најголемата пресвртница во Втората светска војна и симбол на гордост и патриотизам, кои Владимир Путин се обидува да ги…

Ердоган е првиот турски претседател што ќе го посети Ватикан

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ќе се состане со папата Франциско во Ватикан, каде што ќе разговара за билатералните и регионалните прашања. Кабинетот на турскиот претседател објави дека Ердоган на повик од папата ќе отпатува…

„Мицубиши“ ќе повлече речиси 140.000 возила

„Мицубиши“ ќе повлече речиси 140.000 возила, меѓу кои и некои од најпродаваните модели во САД, поради грешка, односно опасност ременот за помошен погон да се олабави и да доведе до застој на моторот. Меѓу моделите што ќе бидат повлечени…

АВМУ: На новинарите да им се озвозможи непречено вршење на работата

Во врска со вчерашната реакција на „ТВ 21“ дека нивен новинар бил попречен да постави прашање на прес-конференција во Министерството за надворешни работи, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги укажува на неопходноста…

Предлог-проект за заштита и туристичка валоризација на Студенчишкото Блато

Секоја година на 2 февруари се слави Светскиот ден на блатните екосистеми. Годинашната тема е „Блатните екосистеми за одржлива урбана иднина“, која повикува на препознавање на виталната улога што блатните екосистеми ја играат за урбаните…

(Видео) Во Тексас погубен маж обвинет за убиство на своите малолетни ќерки

Озлогласен убиец од Тексас беше погубен со смртоносна инјекција во четвртокот вечерта, објавија американските медиуми. Џон Дејвид Батаглија (62) беше осуден за убиство на своите ќерки Фејт (9) и Либерти (6) во мај 2001 година кога тој ја…

Комесарот за човекови права се сомнева дека е повредена процедурата при приведувањето на…

Комесарот за човекови права на Европа, Нилс Муижниекс, во врска со притворањето на пратениците обвинети за насилствата во Собранието на 27 април, вели дека процесот е сомнителен. Тој негодува во однос на процедурите, односно приведувањето…

Конкурс за најромантично љубовно писмо

WOW Box објавува награден аматерски конкурс за најромантично љубовно писмо. Повикот e испратен до неколку скопски средни училишта и факултети. „Во пресрет на празникот на љубовта, кој сè повеќе се прифаќа и одбележува и во Македонија,…

На Табановце спречен обид за шверцување златен накит вреден 30.000 евра

Царинските службеници од граничниот премин Табановце спречиле обид за нелегално внесување златен накит вреден 30 илјади евра, информираат од Царинската управа. Според податоците, на 31 јануари на граничниот премин Табановце службениците…

Ахмети: Евентуалниот референдум за името може да го комплицира процесот

Решението побргу ќе се постигне со ратификација на договорот за името во парламентот, а евентуалниот референдум може да го комплицира процесот, смета лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој ова им го посочил денеска на европратениците Виктор…

Ајде сите да си го додадеме презимето македонска/ски, бара професорката Иванка Василевска

Професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Иванка Василевска, упати повик до сите на своето презиме да си го додадат презимето македонски/македонска. Нејзиниот предлог доаѓа како одговор на сè поинтензивните преговори за спорот за…

Само Даниела Рангелова разбрала за што е обвинета – другите не знаат

Никола Груевски и другите обвинети во случајот „Шлаканици во Центар“ се изјаснија дека не се сигурни оти може да го разберат докрај обвинението, посебно затоа што имало одредени измени. Замолија да го добијат обвинението со техничките…

Заев очекува решение за спорот за името до јуни

Премиерот Зоран Заев очекува до средината на годината да се најде решение за спорот за името и на самитот на НАТО во јуни да биде активирана поканата за членство на Република Македонија. Заев во изјава за бугарската телевизија „Нова“ вели…

МНР се извини за односот на својот вработен кон новинарот на „ТВ 21“

Вработените во службата за односи со јавност се задолжени за водење на прес-конференциите, што понекогаш подразбира адекватно одредување приоритет на редоследот на прашањата во согласност со праксата на МНР. Жалиме доколку тоа понекогаш…