Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Зоран Заев објави моќно видео на социјалните мрежи – Еве зошто не им е сеедно на…

- Во нашата земја многу генерации напорно работеа на остварувањето на оваа наша историска цел и достигнување. Процесите што ги поминавме не беа лесни, но беа исклучително важни за иднината на нашата земја. Нашето членство во НАТО…

Страшна сообраќајка на патот Гостивар – Кичево, повеќе повредени во директниот судир

Во тешката сообраќајка која што се случила попладнево на магистралата Гостивар Кичево, околу 13 часот и 30 минути, има шест повредени. Според информациите во сообраќајката учествувале Бе-ем-ве со гостиварски таблички и тетовски "пасат",…

Социјалдемократите со жесток одговор на црната и валкана кампања од опозицијата

Заглавени во сопствената безидејност Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку Унијата на млади сили спроведуваат ниска и неморална кампања. Злоупотребуват приватност, ги вмешуваат децата и семејствата на политичари, рече Александар Димитриевиќ…

Утре почнува Глобалната недела на парите

Утре започнува традиционалната Глобална недела на парите, којашто повеќе години наназад со бројни активности од сферата на финансиската едукација се одбележува и во земјава. Како и претходните години, и во претстојните денови, Народната…

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги казните за 27-ми април, каде вкупната затворска казна за 16 лица изнесува 211 години.…

СДСМ: Борбата против криумчарењето на мигранти дава резултати

Ефикасноста на институциите дава резултати, трикратно е зголемено спречувањето на криумчарење мигранти, велат од владејачката СДСМ, утрово преку соопштение. „Посветеноста на институциите во борбата против криумчарење мигранти дава…

„Еуромакс Ресоурцес“: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам

„Еуромакс Ресоурцес“, концесионерот на проектот рудник за бакар „Иловица-Штука“, вели дека вклученоста, навременото и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои…

Два силни земјотреси ја погодија Индонезија

Два силни земјотреси ја погодија Индонезија, на Молучките Острови и островот Сулавези, а засега нема извештаи за жртви или за материјална штета. Земјотресот на Молучките Острови е со јачина од 6,3 степени, додека вториот потрес на…

Синоќа голема бркотница на скопските улици

Во возило на 27-годишен скопјанец, полицијата пронашла околу три килограми марихуана. Како што соопшти МВР, полициските службеници на улицата Македонско Косовска Бригада и улицата Босна и Херцеговина во Скопје, издале наредба за запирање…

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

Вчера на улицата Пере Тошев, мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак и го напуштил местото на настанот. МВР соопшти дека прегазено е женско лице со иницијали М.Ј. која се здобила со…

Шумски пожари во Берово, Свети Николе и Тетово

Во текот на вчерашниот ден, шумски пожари биле забележани на подрачјето на Берово, Свети Николе и Тетово, соопшти МВР. Пожарот во Берово настанал во атарот на селото Ратево кај место викано „Три Реки“, пришто била опожарена млада борова…

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото за внатрешни работи. Од МВР велат дека од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга…

Спасовски за ИВЗ: Владата на чело со Заев нема да дозволи уцени од било кого

ИВЗ ја обвини Владата за бавната постапка за денационализација,како и за секојдневните проблеми кои ИВЗ ги имала од органите на власта кои ја попречувале во нејзината работа и секојдневната активност на одржување на верските објекти. За…

Незапаметена несреќа во Србија: Ги ваделе пожарникари, автомобилот смачкан

Во селото Рајковиќ кај Ваљево, се случи ужасна несреќа во текот на вчерашниот ден кога во судар на два автомобили со повреди завршиле 7 лица. Пожарникари ги извлекувале повредените од смачканите возила, а засега не се знае нивната…

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 23 степена, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје, времето ќе…

СДСМ со жестока порака до ДПМНЕ: За вас е најважна одбраната на криминалот

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда, се вели денеска во реакцијата на СДСм која ви ја пренесуваме интегрално. ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против…

Подгответе се за студ и снег: Зимата не се дава, УХМР најави голема промена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до засилен северен ветер што ќе услови опаѓање на температурите во наредниот период.…

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате…

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате вистински мед! Еве како да откриете лажен мед со помош на обичен кибрит! Најдоброто што природата може да го направи и истовремено е најздраво е…

ВРИЕ ОД ПОЛИЦИЈА НИЗ СКОПЈЕ: Во тек голема полициска акција низ Скопје – Полицијата…

Во тек е голема полициска акција во Центарот на Скопје. Aкцијата која е против дивите тркачи според сознанија на Centar.mk покрај Центар, се спроведува во Чаир и долж Партизанска. Исто така полицијата спроведува сеопфатна контрола на…

Кои се партиските активисти кои наводно ја напуштиле трибината на Министерството за…

Митко Јанков, претседател на здружението „Агро центар“, еден од организаторите на протестите на одгледувачите на овци, што повикува на протест против МЗШВ и актуелната Влада, не му е прв пат да повикува на протест, но сериозните сточари го…