Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Со лопатa и шрафцигери малолетници убиле старци за 10 евра – ѕверско убиство на…

Двајца малолетници, 15-годишниот Е.Џ. кој е роднина на убиените и 16-годишниот Т.С. од Шуматац, на ѕверски начин убиле двајца немоќни старци, а дел од украдените работи ги сокриле во една недовршена куќа. Убијците ги убиле старците за 10…

Сончево и топло со температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Во ноќните часови облачноста ќе се зголемува. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 24 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со слаб…

Скандалозно видео на Јаулевски – во снимка објавени приватни фотографии од деца на…

Скандалозно видео на социјалните мрежи објави претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ, Јован Јаулевски, а во снимката се појавуваат фотографии кои се приватно поставени на социјалните мрежи, од деца на функционери. Снимката нема да ја…

Димитров во Австрија ќе предава на тема: „До Европа преку Преспа“

Утре министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе оствари еднодневна работна посета на Грац, Република Австрија. Како што соопшти Министерството за надворешни работи, Димитров ќе престојува во Австрија на покана на Универзитетот…

Европски експерт: Бомбардирањето на Југославија е стратешка грешка на ЕУ

За Европската Унија, бомбардирањето на Југославија во 1999 година беше стратешка грешка, смета шефот на Центарот за геополитички истражувања, „Еуроконтинент“, Пјер Емануел Томан, пренесе „Спутник“. „Сметам дека тоа беше стратешка грешка.…

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања…

МЗШВ: Унапредување на соработката со Египет во земјоделската област

Македонска делегација, предводена од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Каиро, Египет, имале работен состанок со министерот за земјоделство на Египет, Ез ел-дин Омар Абу Стеит, соопшти МЗШВ.…

Во Хрватска 250.000 лица се зависници од алкохол

Најголема зависност во Хрватска е алкохолизмот, а според публикацијата на Хрватскиот завод за јавно здравство за менталното здравје на нацијата, зависни се околу 250.000 лица, пренесе „Хина“. Зависници од алкохол има за четири пати…

БиХ има најмногу зависници од коцкање во регионот

Во Босна и Херцеговина продолжува трендот на зголемување на бројот на зависници од коцкање, изјави управникот на Клубот за лечење на зависниците од коцка во Мостар, Марко Ромиќ кој додаде дека во Босна има најголем број обложувалници во…

Тереза Меј соочена со притисок да поднесе оставка

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на поддршка за нејзиниот план за брегзит. Британските медиуми пренесуваат дека…

Од Словенија протерани тројца мажи поради врски со радикалниот исламизам

Тројца мажи по потекло од Босна и Херцеговина, биле протерани од Словенија, поради врски со радикалниот исламизам. Тие се вратиле во матичната земја, а полицијата од БиХ размислува какви мерки ќе презеде кон нив, пренесе „Хина“. Се…

ВМРО-ДПМНЕ: Додека младите се селат, децата на функционерите одат на луксузни одмори

Јавноста гледа во каков луксуз и привилегии уживаат децата на функционерите на власта, а како едвај крај со крај врзуваат останатите граѓани и млади во Република Македонија, реагира ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на Александар…

На Македонија и’ тргна: Рекордно ниво на инвестиции и повеќе пари кај граѓаните,…

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов денеска посочи на пет клучни економски параметри, во насока на потврда дека земјата се движи кон силна економија. Како прв пример, тој се осврна растот на бруто домашниот производ од 3,7 проценти…

Во двор и нива во битолско пронајдени неексплодирани гранати од Првата светска војна

Вчера две лица на две различни локации во битолско пронашле неекслодирани гранати од Првата светска војна, соопшти МВР. Маж од селото Лажел, пријавил дека во дворот од неговата куќа пронашол стара артилериска граната со калибар 75…

Изгаснат пожарот што беснееше кај Манастирец

Пожарот кој вчера во 13 часот изби во атарот на селото Манастирец на место викано Солинари во правец кон место викано Љубаш, утрово бил целосно локализиран, соопшти МВР. Во гаснењето на пожарот биле ангажирани ШС Бор Кавадарци,…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со успесите на полицијата

ВМРО-ДПМНЕ нема идеја и не може да се помири со успесите на полицијата, па од објавени информации во Билтенот на МВР се обидува да манипулира, реагира СДСМ по изјавата на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат…

Охриѓани се степале оти не можеле да се договорат кој има првенство на минување

Вчера во Охрид дошло до физичка пресметка помеѓу двајца охриѓани, од кои едниот на 40, а вториот на 47-годишна возраст. Како што соопшти МВР, двајцата се степале поради недоразбирање за отстапување на првенство на минување со…

Орбан: Ги разоткривме плановите на Брисел, па сега ни се лутат

Унгарската Влада би можела да продолжи со медиумската кампања против институциите на Европската Унија, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан, додека неговата партија „Фидез“, не се откажува, оди на изборите за Европскиот парламент, кои се…

Адеми: Македонската заедница во Хрватска важна алка за градење на соработката

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на неговата посета на Хрватска, се сретна со Заедницата на Македонците во Хрватска. Министерот Адеми ги информираше присутните за веќе усвоената национална стратегија за…