Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Предмалку: Авионот со Тамара и Евровизискиот тим пристигна на скопскиот аеродром, во секој…

Авионот во кој беше Тамара и Евровизискиот тим безбедно пристигнаа вечерва на скопскиот аеродром, и покрај тоа што неколку авиони беа пренасочени поради силниот ветер. На Скопскиот аеродром се насобрани поголем број на фанови кои ја…

Јоксимовиќ: За мене Тамара е победничка на Евровизија

Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ кој два пати во својата кариера ја претставуваше Србија на Евровизија напиша дека според него македонската претставничка Тамара Тодевска е победничка на фестивалот. „Време е да се преиспита начинот на…

Боингот што кружи над Скопје, се упати кон Приштина

Во Приштина безбедно ќе слета авионот што веќе неколку часа кружи над Скопје поради силниот ветер. Авионот доаѓа од Истанбул и поради силниот ветер не е препорачливо да слета на скопскиот аеродром. Авионот во секој момент треба да…

Безуспешен обид за слетување на Боингот: Авионот од Истанбул и натаму лета над Скопје,…

Веќе 50 минути трае кружењето на авионот Боинг 737 кој полета од Истанбул и требаше да слета во Скопје, јавува ТВ21. Но по неколку круга над Кавадарци, авионот се упати кон аеродромот во Скопје. Кога се очеквуаше да слета беше некаде…

(Видео+фото) Силно невреме веечрва ја погоди Србија, паѓа град со големина на орев

Град со големина на орев вечерва паѓа во Србија. Медиумите од Србија известуваат дека се остварија прогнозите на метеоролозите и најавеното невреме за вечерва и ноќта почна во одделни делови на Србија. Nevreme u Beogradu. Skoro pa kraj…

Чола во „Еден на Еден“: Никогаш доста внимание за жените

Искрено кажувам, многу бев страмежлив во основно училиште, може и затоа почнав да пеам , за да ме забележат девојките. Ова во вчерашната епизода на „Еден на Еден“ го откри Здравко Чолиќ, кој по вторпат сезонава гостуваше во популарното…

Најнова вест: Авион боинг 737 веќе два часа кружи над Скопје, не може да слета на…

Авион Боинг 737-752 кој требаше да слета во Скопје, а доаѓа од Инстанбул, Турција не може да слета на скопскиот аеродром поради силен ветер. Авионот во моментов веќе два часа кружи во воздух помеѓу Велес и Кавадарци, објави телевизијата…

По убавото време, повторно невреме – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4…

Денес ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално ќе има појава на невреме со силен ветер и град. Утре попладне на повеќе…

“Да ја охрабриме дијаспората да ја поддржува македонската музика, само позитивен…

- Дијаспората не е хомогена и поради тоа не треба да ја генерализираме. Тоа се наши сограѓани кои заминале од земјава од свои причини. Секој граѓанин од дијаспората има свој специфичен однос кон Северна Македонија и кон содржините кои…

Фото: Заев дочекан како државник во Србија: Добрoдојдовте Претседателе на Владата,…

Срдечен дочек од српските власти за Македонскиот премиер Зоран Заев, кој присуствуваше вчера на отворањето на делницата на коридорот 10. На еден од мостовите, на новиот автопат кој ја поврзува Србија со Македонија беше напшано…

Принудно слетување на седум француски воени авиони

Седум француски борбени морнарички авиони, кои биле на тренинг лет, биле принудени да слетаат во северна Индонезија поради лоши временски услови. Командантот на локалната воздухопловна база, Хендро Ариеф, соопштил дека седумте борбени…

Сончево со умерена облачност и услови за пороен дожд во попладневните часови

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а во текот на денот ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат…

СДСМ: Сo „зелената нафта“, 200 милиони денари се враќаат кај земјоделците

Со отворање на јавниот повик за набавка на гориво за земјоделска механизација започна реазлицијата на мерката за субвенционирање на трошоците за набавка на нафта за земјоделска механизација популарно наречена „зелена нафта“, информираат од…

ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на австрискиот вицеканцелар нека биде пример за СДСМ како се…

Политичката одговорност е особина на секој политичар во Европа, ама не и во Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ од каде прават споредба со политичката ситуација во Австрија, каде владата доживеа колапс поради скандалот со објавени видео-снимки…

Почина 16-годишната Лена – Автобусот на смртта ја зема осмата жртва во Србија

Лена Илиќ која имала само 16. години и била ученичка во Средното уметничко во Србија, е осмата жртва на автобусот на смртта во кој налета воз. Лена синоќа починала на Интензивна нега во Клиниката во Ниш, по голема борба лекарите да ја…

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на…

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26 километри кое поминува низ Грделичка клисура од Коридорот 10. По овој повод Заев имаше и…

Силен земјотрес во близина на Нова Каледонија

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер погоди област во jужниот Пацифик во близина на Нова Каледонија, соопшти американскиот геолошки завод. Засега, нема податоци за можна материјална штета или повредени лица, јави агенцијата…

По колапсот на владината коалиција, неизвесен е исходот од изборите за ЕП во Австрија

По вчерашната одлука на австрискиот канцелар, Себастијан Курц, за предвремени избори, поради аферата со видеоснимките од вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц Кристијан Штрахе, кој поради настаните поднесе оставка од владината…

Загина тракторист од Зубово откако шипка од пластеник се откачила и го удрила в глава

Во струмичкото село Зубово во попладневните часови на 18 мај се случил инцидент во кој загинал 66-годишен тракторист. Според пријавата во МВР, 66-годишникот од Зубово со трактор работел во нива под пластеници, кога една метална шипка од…

Седумгодишно дете удрено од автомобил се бори за живот на скопските клиники

Седумгодишно дете од скопското село Цветово е во животна опасност по сообраќајна незгода кај мостот во село Љубош кон село Батинци во вечерните часови на 18 мај. Како што информираат од МВР, патничко возило „нисан навара“ со италијански…